Търсене в този блог

четвъртък, 13 септември 2018 г.

10 черти на токсични родители, които рушат живота на децата си, без да го осъзнават

Психолози и специалисти по детско поведениемогат да ни помогнат да различим неблагодарните деца от тези, които са били жертви на токсично влияние. Например, клиничните психолози Сет Майери и Престън Ниобясняват как действията на родителите могат да разрушат живота на техните деца. От друга страна, да отгледаш дете е много трудно и никой няма правото да бъде осъдителен, когато става въпросза нечий специален стил на родителско възпитание.Но има една много тънка граница между грешките, които родителите правят и неподходящо поведение на токсичните родители. Тази статия може да помогне да се определят и да се поправят токсичните ситуации, които са вредни за здравето ни.
10. "Страхувай се от мен, но ме обичай".
За токсични родители, емоционална атака е синоним на любов и внимание. В такива семейства, децата знаят как да разберат в какво настроение са родителите им  по звука на изпуснати ключове или по  суркането на стъпките. Такива деца живеят в постоянен страх и опасение. Тези видове токсични родители често обиждат, ако действията  на детето им са третирани с подозрение. Те твърдят, "Направих всичко за теб а ти си все така неблагодарен. "

9. "Трябва да се справяш с възрастни проблеми, но все още нямаш права."

В токсични семейства, родителите споделят своята отговорност с децата си. Например, едно дете смята, че специално неговото лошо поведение е това, което  кара бащата да консумира алкохол, за да се успокои.
По-късно, децата биват въвлечени в скандалите на възрастните. Тийнейджърите  биват принуждавани да слушат жалбите на родителите си, да се приспособят към една "сложна ситуация", да се поставят в обувките на родителите си, да помагат, да толерират, да утешават. За съжаление, в тези случаи децата нямат право да изразяват своето мнение.

8. "Бъдете най-добрите, но не забравяйте, че не сте специални."

Нарцистичните родители очакват децата им да се представят на най-високото ниво. Въпреки това всички детски постижения се приемат за даденост. Пренебрежителни те коментаринаистина могат да увредят живота на децата, защото ги кара да растат, и ryki че ти винаги ще бъдат разочаровани за техните родители.

7. "Бъди откровен с мен, но не се изненадвай от подигравки."

Токсичните родители принуждават техните деца да бъдат искрени, А понякога Дори ги кара да се чувстват виновни, ако не искат да споделят чувствата си. По-късно обаче, същата тази информация бива използвана срещу техните деца. Има два начина това да се случи:
  • Роднини, със седем и други хора  са наясноза всичко, което детето сподели с родителите си. И родителите наистина не виждат нищо лошо в това.
  • Едно дете дава възможност на родителите да му се скарат или да изкажат саркастичен коментар.

6. "Ти си лош, така че дори не се опитвай да станеш по-добър."

Колкото по-ниско е самочувствието на детето, Толкова по-лесно е то да се контролира. Токсичните родители обсъждат неуспехите и недостатъците на децата си, повечето случаи те коментират външният им вид,защото това е една от най-чувствителните теми. Ако няма "очевидни недостатъци", те просто си ги измислят. Такива родители но аз раждат комплекси за малоценност децата сии не искат тяхното дете да опитва нови неща и да успява. Токсичните хора не искат да имат успешни деца, които демонстрират силата на волята си.

5. "Подобри себе си и забрави за плановете си за бъдещето."

Родителите искат децата им да успеят, но не се интересуват как ще го направят. Например, те може да очакват детето им да изгради успешна кариера,  в случай че не се налага никога да напускат къщата.Нарцистични от родител ще се зарадва на постиженията на децата си само по две причини:
  • Те се наслаждават, хвалейки се за техния успех, за да може другите да им завиждат.
  • Успешните деца гарантират по-добър живот на родителите.
Понякога родителите просто напомнят на децата, че има голяма дистанция между тяхи техните съкровени цели.

4. “Следвай инструкциите ми, но обвинявай себе си, ако се провалиш."

В този случай, родителите третират детето като обект: те правят свои собствени планове и очакват тяхното дете да ги следва. Междувременно, те не се интересуват от последствията да имат такъв контрол през цялото време. Ако нещо се обърка, вината не е тяхна.

3. “Махай се,но не ме оставяй сам."

В здравейте семейства родителите помагат на децата си да се изнесат и да живее свой собствен живот. Токсичните родители никога не искат да пуснат децата си, но винаги подчертават, че къщата, парите и храната принадлежат на тях. Всички възможности или възражения от страна на децата са игнорирани в такъв случай. Какво искат такива родители? Те искат децата им послушно да стоят под тяхно наблюдение.

2. "Приемете нашата помощ, но спрете да ни експлоатирате".

Тези родители предлагат нещо, което децата им може действително да нежелаят, но всеки отказ причинява негодувание. Детето започва да мисли, "Родителите ми вероятно просто искат някаква компания и искат да се чувстват необходими." Така че те приемат помощта, благодарят на родителите, и предлагат нещо в замяна. Но няма щастлив край, защото родителите винаги ще напомнят на децата сиза тази "услуга", която са им направили. Децата се превръщат в затворници.
  • Ако откажат помощта на родителите си. Децата чувстват, че е грубо да откажат предложение на роднина да помогне.
  • В случай, че приемат помощта на родителите си. Децата чувстват, че те трябва да бъдат благодарни на родителите си за тяхната подкрепа и трябва да бъдат готови да помогнат във всеки един момент.

1. "Повярвай ми, но винаги ме дръж под око."

Личен живот? Личното пространство? Нито едното, нито другото съществува за децата на токсични родители. Ако се опитате да ограничите достъпа до личната си територия, родителите ви обвиняват в недоверие. Дори собственият ви апартамент или къща няма да защити да отгледате дете, докато тези видове родители просто използват резервните ключове за спешни случаи. И техните деца винаги трябва да отговарят на всички въпроси:"Защо не изми тази чаша?" или "Защо си похабихте парите за този боклук?" Такива родители не уважават живота и личните решения на децата си.

Как да се справим с токсичен родител?

Доста е трудно да се отървете от токсична атмосфера-дори и за възрастни! Въпреки това, специалистите са измислили някои съвети, които могат да ни помогнат да защитим нашите лични граници и да спасим една връзка. Първо, ние трябва да осъзнаем следните факти:
  • Не можем да променим миналото.
  • Токсични отношения са като хронично заболяване-почти невъзможно да се излекува, така че трябва да се опита да избегне усложнения.
Препоръките се основават на разбирането, че всеки човек има свои собствени права и нужди, от които не трябва да се срамува. Имате право да:
  • Живеете в собствената си къща и да имате свои правила.
  • Не вземате участие в решаването на проблемите на други роднини.
  • Ограничавате достъпа до вашата територия.
  • Получите свой собствен опит и игнорирате родителите си, когато те казват "аз знам по-добре."
  • Управлявате вашите ресурси: пари, време и усилия.
  • Изберете вашите лични интереси над тези на родителите си.
Трябва да помним: тези правила са от значение и за двете "страни". Децата не трябва да изолират родителите от живота си и да приемат помощта им за даденост.
Какво беше чувството за теб, когато растеше? Споделете вашия опит с мен в коментарите!

Илюстрации от Марат Нугуманов
Източник: brightside.me

Няма коментари:

Публикуване на коментар