Търсене в този блог

неделя, 30 септември 2018 г.

11 вида манипулатори, които срещаме в ежедневието си

Ние всички искаме нашите нужди да бъдат удовлетворени. Но има хора, които биха отишли твърде далеч, манипулирайки другите, за да получа това, което искат. Често такова емоционално въздействие е скрито и маскирано като жест. Но ако се научите как да разпознават основните манипулативни методи, никога няма да станете кукла на конци.

11. Актът на  "безпомощния"


Такива хора  се преструват на безпомощни, за да накарат другите хора да се справят с техните отговорности. В повечето случаи жените  избират тази роля, използвайки тяхната така наречена "слабост." Но  се появяват все повече и повече мъже, които предпочитат да се държат по този начин.Такива манипулатори обикновено нямат проблем да се изкачват по стълбата на кариерата благодарение на хората наоколо, които им помагат. Запитайте се дали сте готови да губите времето си и вашите усилия за хора, които ви използват.

10. Майстори на думите


Нормално е понякога да тълкуваме нечии думи или действия по грешен начин, но ловките манипулатори ще кажат неща по определен начин нарочно, така че да не може да ги държите отговорни за действията им. И когато видят вашата реакция, те ще обърнат нещата така, че да изглежда сякаш вие грешите. Те също така ще твърдят, че никога не са обещавали нищо. Вие винаги трябва да настоявате такива манипулатори да държат на обещанията си.

9. Неизпълними обещания


Можете ли да си спомните колко често се налага да правите прибързани обещания под напрежение? Манипулаторите ви карат да им отговорите веднага,. А след това ви обвиняват че правите нещо. И  е почти невъзможно да откажете, когато става въпрос за приятел. Следващия път, когато някой ви моли за помощ, не бързайте да му обещавате. Но ако вече сте обещали нещо, Дръжте на думата си!  помислете добре преди да поемете допълнителна отговорност.

8. Родителска манипулация


Понякога  може да бъде много трудно да се разбере, че нашите родители ни манипулират. Но те често стават манипулатори,  налагайки собственото си мнение,  контролирайки действията на децата си и  намесвайки се в личния им живот. Ето защо ние трябва да знаем как да защитаваме вижданията си и да не позволяваме на хората да контролират нашия живот. Може да бъде трудно, но това е наистина важно:  не забравяйте вашите интереси.

7. Родителска манипулация от страна на партньора


Това е вероятно един от най-често срещаните видове манипулатори. Родителите смятат, че правят всичко, за да зарадват децата си и не разбират, че техните заяждания често завършват със съсипани щастливи бракове. Много майки се опитват да наложат своите виждания и да обяснят на детето си какъв трябва да бъде идеалният партньор. За да премахнете тези манипулации, вие трябва да се опитате да обясните, че семейството ви се състои от вас, вашия любим и вашите деца. Бъдете учтиви, но Също така бъдете и строги и не отстъпвайте позицията си.

6. Виновният невинен


За съжаление има хора, които напълно пренебрегват решенията, думите и действията на другите, при братовчедаори и тези на своите приятели и семейство. Те реагират твърде бързо и, като по правило, съжаляват за поведението си. Те също имат навика да обвинява всички около себе си дори за собствените си грешки. Манипулаторите се опитват да припишат всичко на вас, така че вие да се чувствате виновни,. А те да не се чувстват отговорни за техните провали. Не се страхувайте да посочите истинските причини за поведението си.

5. Цената на прошката


Спорът е неизбежна част от всяка връзка между един мъж и една жена. За съжаление понякога е почти невъзможно да се поправи нанесената щета по време на битка. Ето защо манипулаторът се опитва да купи прошката на партньора си. Всеки подарък се превръща в подкуп, защото човекът манипулира вашата благодарност. Би било добре да откажете да приемете подаръка, ако искате да покажете, че сте разстроени.

4. "Така е по-добре за..."


Манипулаторът се опитва да ви лиши от правото ви на избор чрез вашата любов и чувство за морален дълг да контролирате живота  и действията си. Ако вие сте манипулирани по такъв начин, използвайте същия метод. Освен това можете да предложите компромис, който ще подхожда и на двамата.

3. Семейството е на първо място


Това е една от най-разпространените типове на манипулация в семействата. Манипулаторът се опитва да ви убеди, че детето е основният елемент на една здрава връзка. Той подчертават значението на семейните връзки, манипулира чувствата ви и иска да замените вашите семейни ценности с неговите собствени. Трябва да  избягвате този тип  капан и да продължите да мислите рационално. Помислете дали сте готови за такива промени, или не. Ако имате нужда от известно време, уведомете вашия партньор. Но не  правете прибързани решения, когато става въпрос за такива важни въпроси.

2. Преувеличено чувство на самостоятелно значение


Ако шефът ви е манипулатор, лесно можете да попаднете в такава ситуация. Те дават задачи и инструкции, демонстрират тяхната важност, критикуват и търсят Вината в своите служители. Не търпят възражения и крещят много. За да се избегнат негативни ситуации и да защитите вашите нерви, не се страхувайте да им напомняте, че исканията им не отговарят на вашите задължения. Не се страхувайте да кажете двуеточие "Това не е моя работа."

1. Пълнолетно дете



Понякога човек не може да приеме животът такъв, какъвто е и неговите родители правят всичко за него и се грижат така, сякаш е малко дете. Такива родители плащат дълговете и се опитват да балансират над ве работни места, докато техните пълнолетни деца просто се носят по течението и манипулират родителите си. Такава ситуация е вредна и за двете страни-родителите и техните деца. Така че ако сте разбрали, че вашето дете е ви манипулира, използвайте вашата родителска мъдрост и  им помогнете да се приспособят към света.

Илюстрации: Олег Гута
Източник: Brightside.me

четвъртък, 13 септември 2018 г.

Хора-обекти за хора-функции и хора-личности

Представете си, че пред вас има тенджера под налягане. Полезен уред, готви великолепно всякакви манджи. На никой няма да му хрумне да пита тенджерата дали изпитва някакви чувства, има ли планове за бъдещето, идеи. Докато работи-просто слагаме в нея каквото искаме да хапнем, после на котлона, включваме и това е всичко. Разбира се, в началото сме прочели инструкциите за употреба, знаем какво се слага, колко време се готви. Ако тенджерата се повреди-тогава или я носим на поправка, или я изхвърляме. Може и да се натъжен, че такъв полезен уред е извън строя, но ще е твърде странно да се отдадем на сърцераздирателна лирика относно една вещ.
Тук няма нищо удивително-да се отнасяме с вещите като свещи. Удивителен за съжаление е фактът, че голяма част от хората се отнасят с останалите и със себе си така, все едно са тенджери. Да превръщаме хората и себе си в обекти-как се случва това? Просто е. Всеки предмет е обект. На него въздействаме, с него вършим разни неща, манипулираме го, можем да го украсим, да му се възхищаваме, да го превърнем в предмет на култ или презрение. Той може просто да се търкаля някъде по земята, да лети в космоса, да се спуска по вълните. Накратко-много неща можем да правим субектите. А ето-самите обекти нищо не могат. Защото нямат своя воля, желания, мотиви. Те са просто едни предмети. Когато чувствата и преживяванията на другия човек изчезнат от нашето поле, те стават маловажни-човекът се превръща в обект.
Тийнейджърът за който мечтае най-сетне да се раздели с проклетата си девственост, споделя желанието си "да тръшне тая Лена", която е толкова влюбена в него, но не и той в нея. Чувствата и преживяванията на Лена, когато разбере, че всъщност е употребена, тинейджърът не го интересуват. Тогава с какво Лена е по-различно от една кукла?Ами, с абсолютно нищо.
Родителите, вече са планирали бъдещето на детето си без да се отдалечават от люлката му, без да се съобразяват с желанията му след това, придържайки се единствено към зададените вече параметри. А чувствата и преживяванията на детето? Какво пък, Това е едно дете, какво разбира или зная Ето?
Политикът-социопат, който възприема хората като електорат и си играе с тях като с пешки по шахматна дъска. Както Всички знаем, пешките, дори и по-крупните фигури, могат да бъдат жертвани, за да се сдобием с преимущество в играта.А чувствата на пешките? Нима сте си загубили ума-кой разговаря с дървени предмети!?
Обектите биват два вида-напълно безполезни и функционални. Безполезните обекти-Това са хора за които не се нуждаят от нищо и никой не се нуждая от тях, които е нужно или да се размърдат или да се дадат на скрап. Безполезните обекти се отказват дори от базово уважение към собствените си чувства, защото "уважението трябва да се заслужи'.Що се отнася до функционалните хора, те имат нужди, Нужни са за тях дори полагат грижи и се стараят-поне в онази степен, в която тези хора-функции могат да изпълняват задачите за пета за които са предназначени. Кафемашини те ги чистят редовно, носят ги на профилактика за съдомиялните също се обгрижван и, защото вършат такава добра работа. Общото между хората-обекти и хората-функции е едно-техните собствени желания стремежи напълно отсъстват от съзнанието на онези за които ги използват запетаи А и самите хора-обекти и хора-функции са неспособни да заявят какви са потребностите им.
Повечето функции се активират кодовете дума "дълг". Където има дълг (няма собствено желание), там има функция. Понякога в това няма нищо драматично. Така, както отношенията ни с таксиметрови шофьори, продавачи, пощаджии-всякакви представители от сферата на услугите-са предимно функционални, Ние се Интересуваме най-вече от удовлетворението на нашите потребности, а не от техните желания. От 8 до 18 часа е времето на професионалните ангажименти-първо функцията, после-живее човек. "Незаменими хора няма" и "Първо заслужи доброто отношение към себе си" са сред любимите девизи на ползвателите на хората-функции.
Има функция "мъж/жена"-тя е активирана от изходната дума "дълг" и подпрограмите "мъжът трябва" и "жената е длъжна". Има функции "доброто момче/момиче", "нормалната майка", "истинският баща". Понякога е нужен профилактичен ремонт, но най-вече за да може работата на машината да върви още по-добре.
С човекът функция е нужно да се разговаря посредством следните нареждания:
Длъжен си/Не си длъжен да правиш това и това-"синовен дълг".
Прави каквото желаеш, но утре всичко да е свършено.
Не ми ходи по нервите!-иди на профилактика, (" лекувай си нервите", " върви при психолог") и се върни нов-новеничък.
Не можеш-ще те научим, не искаш-ще те заставим.
Търпи, момко, юнак ще станеш!-в инструкцията за експлоатация е записано, че си длъжен да станеш юнак.
Когато хората-функции изведнъж се откажат да бъдат третирани по този начин, подобно поведение се приема от ползващите ги с изумление, като въстание на машините. И това въстание трябва или да се потуши, или да се създаде нова програма за обезпечение и обновление-да се долее масло в механизма. Не лоши резултати дава програмата "героизъм и самопожертвование" във версиите "героят мисли само за родината си", "учителски подвиг" и "вие сте дали клетва пред Хипократ!". Единственото за което не се прави обаче, искрено да се потърсят причините за "въстанието". Едно е ясно-машината дава дефекти те не могат да разговарят.
Най-тъжно е, когато хората сами се превръщат в обекти.Отнася се към себе си не като към живи хора за които се уморяват и имат нужда от грижи, като към кафеварки. Не се питат:"Това харесва ли ми? Обичам ли това?", а прелиствате инструкциите за експлоатация-"как да извлека максимална мощност от агрегата". Вълшебната активираща програма "дълг" включва в себе си програмата "героизъм" искания за вируси и вредоносни троянски програми като "егоизъм", "грижа за себе си", "уморен съм" и така нататък. Почивката-Това е просто време да се презареди акумулатора, нито секунда повече.
Отвъд този обектно-функционален святс всичките му дългове и действия, се простира друг един свят, субектно-душевен. Там няма проблеми, а има въпроси, Обръщане към останалите запетаи към самия себе си.
 -Напоследък често споделяш, че се чувстваш зле... Какво става с теб, С какво мога да ти помогна?
 -С теб постоянно се караме... Какво се случва помежду ни, с отношенията ни?
 -Искам това и това... Ти какво мислиш?
 -Какви планове имаш за почивните дни?
 -Нека помислим и решим заедно...
-Виждаш ми се уморен...
Да, кафеварките не се уморяват. Те просто се чупят.

Кадър от филма "Модерни времена"

Източник: webstage.bg

Равенството се заключава в това, че човек не може да бъде средство за постигане на целите на друг човек.

През 1958 г. Известният психоаналитик и социален критик Ерих Фром споделя пред американската телевизионна аудитория с какво е опасен капитализмът, защо преставаме да чувстваме любовта, започваме да ненавиждаме работата си и сме принудени да продаваме личността си, подобно на стока на пазара.
Капиталистическото желание да се живее сред изобилие отвърна човечеството от правия път. Започнахме да доминираме над природата-производството се превърна в самоцел, както и безцелното трупане на "блага". Ако попитате един американец, Как си представя Рая, той ще ви опише един безкраен универсален магазин, където Всяка неделя зареждат нова стока и ти имаш достатъчно пари, за да си я купиш.
Работата на човек в голяма степен стана безсмислена. Човек няма никакво отношение към нея и често се явява Просто един от елементите в бюрократичната система. Много хора ненавиждат своята работа, защото се чувстват като в капан-голяма част от енергията им се губи за нещо за което те не виждат никакъв смисъл. Продавачите складират ненужни стоки за които е нужно да разпространяват, дори и да не са необходими на покупатели те, и ги ненавиждат за това.
Пазарната ориентация проникна в сферата на личния ни живот. Често нашите отношения напомнят пазарлъци на пазара. Отборът на чиновниците-това са хората за които манипулират хората с думи и цифри и ни карат да влизаме в пазарни отношения и да продаваме собствената си личност. Ценностите на тези хора определя цената, която пазарът е готов да плати за нас.
Любовта се превърна в радко за нас.Ние се обадихме със сантиментална влюбчивост, придаваме на любовта илюзии, без да изпитваме никакви дълбоки чувства.И това се случва, Защото постоянно се тревожим за успеха, парите или средствата за достижение на целите. За да обезпечим работата на капиталистическото общество, ние създадохме класа от много образовани, умни хора, които вътрешно са безумно изтощение изчерпани.
Нашите ценности твърде често се разминават с нашите представи за тях. За повечето хора равенството-еднаквостта, и ти ставаш непълноценен, ако се различаваш от болшинството хора. Всъщност, ако не използваме богословската лексика, равенството се заключава в това, че човек не може да бъде средство за постигане на целите на друг човек. Всеки от нас е самоцел в този свят.
Нашите представи за щастие не трябва да се заключават в безграничното потребление. Те трябва да бъдат резултат от задълбочени запетаи интензивни за творчески връзки за внимание и отзивчивост към самите нас, природата за другите хора, към целия живот. Щастието не изключва тъгата. Човек може да чувства печал-  най-важното е, как реагира на нея.


Източник: webstage.bg

10 черти на токсични родители, които рушат живота на децата си, без да го осъзнават

Психолози и специалисти по детско поведениемогат да ни помогнат да различим неблагодарните деца от тези, които са били жертви на токсично влияние. Например, клиничните психолози Сет Майери и Престън Ниобясняват как действията на родителите могат да разрушат живота на техните деца. От друга страна, да отгледаш дете е много трудно и никой няма правото да бъде осъдителен, когато става въпросза нечий специален стил на родителско възпитание.Но има една много тънка граница между грешките, които родителите правят и неподходящо поведение на токсичните родители. Тази статия може да помогне да се определят и да се поправят токсичните ситуации, които са вредни за здравето ни.
10. "Страхувай се от мен, но ме обичай".
За токсични родители, емоционална атака е синоним на любов и внимание. В такива семейства, децата знаят как да разберат в какво настроение са родителите им  по звука на изпуснати ключове или по  суркането на стъпките. Такива деца живеят в постоянен страх и опасение. Тези видове токсични родители често обиждат, ако действията  на детето им са третирани с подозрение. Те твърдят, "Направих всичко за теб а ти си все така неблагодарен. "

9. "Трябва да се справяш с възрастни проблеми, но все още нямаш права."

В токсични семейства, родителите споделят своята отговорност с децата си. Например, едно дете смята, че специално неговото лошо поведение е това, което  кара бащата да консумира алкохол, за да се успокои.
По-късно, децата биват въвлечени в скандалите на възрастните. Тийнейджърите  биват принуждавани да слушат жалбите на родителите си, да се приспособят към една "сложна ситуация", да се поставят в обувките на родителите си, да помагат, да толерират, да утешават. За съжаление, в тези случаи децата нямат право да изразяват своето мнение.

8. "Бъдете най-добрите, но не забравяйте, че не сте специални."

Нарцистичните родители очакват децата им да се представят на най-високото ниво. Въпреки това всички детски постижения се приемат за даденост. Пренебрежителни те коментаринаистина могат да увредят живота на децата, защото ги кара да растат, и ryki че ти винаги ще бъдат разочаровани за техните родители.

7. "Бъди откровен с мен, но не се изненадвай от подигравки."

Токсичните родители принуждават техните деца да бъдат искрени, А понякога Дори ги кара да се чувстват виновни, ако не искат да споделят чувствата си. По-късно обаче, същата тази информация бива използвана срещу техните деца. Има два начина това да се случи:
  • Роднини, със седем и други хора  са наясноза всичко, което детето сподели с родителите си. И родителите наистина не виждат нищо лошо в това.
  • Едно дете дава възможност на родителите да му се скарат или да изкажат саркастичен коментар.

6. "Ти си лош, така че дори не се опитвай да станеш по-добър."

Колкото по-ниско е самочувствието на детето, Толкова по-лесно е то да се контролира. Токсичните родители обсъждат неуспехите и недостатъците на децата си, повечето случаи те коментират външният им вид,защото това е една от най-чувствителните теми. Ако няма "очевидни недостатъци", те просто си ги измислят. Такива родители но аз раждат комплекси за малоценност децата сии не искат тяхното дете да опитва нови неща и да успява. Токсичните хора не искат да имат успешни деца, които демонстрират силата на волята си.

5. "Подобри себе си и забрави за плановете си за бъдещето."

Родителите искат децата им да успеят, но не се интересуват как ще го направят. Например, те може да очакват детето им да изгради успешна кариера,  в случай че не се налага никога да напускат къщата.Нарцистични от родител ще се зарадва на постиженията на децата си само по две причини:
  • Те се наслаждават, хвалейки се за техния успех, за да може другите да им завиждат.
  • Успешните деца гарантират по-добър живот на родителите.
Понякога родителите просто напомнят на децата, че има голяма дистанция между тяхи техните съкровени цели.

4. “Следвай инструкциите ми, но обвинявай себе си, ако се провалиш."

В този случай, родителите третират детето като обект: те правят свои собствени планове и очакват тяхното дете да ги следва. Междувременно, те не се интересуват от последствията да имат такъв контрол през цялото време. Ако нещо се обърка, вината не е тяхна.

3. “Махай се,но не ме оставяй сам."

В здравейте семейства родителите помагат на децата си да се изнесат и да живее свой собствен живот. Токсичните родители никога не искат да пуснат децата си, но винаги подчертават, че къщата, парите и храната принадлежат на тях. Всички възможности или възражения от страна на децата са игнорирани в такъв случай. Какво искат такива родители? Те искат децата им послушно да стоят под тяхно наблюдение.

2. "Приемете нашата помощ, но спрете да ни експлоатирате".

Тези родители предлагат нещо, което децата им може действително да нежелаят, но всеки отказ причинява негодувание. Детето започва да мисли, "Родителите ми вероятно просто искат някаква компания и искат да се чувстват необходими." Така че те приемат помощта, благодарят на родителите, и предлагат нещо в замяна. Но няма щастлив край, защото родителите винаги ще напомнят на децата сиза тази "услуга", която са им направили. Децата се превръщат в затворници.
  • Ако откажат помощта на родителите си. Децата чувстват, че е грубо да откажат предложение на роднина да помогне.
  • В случай, че приемат помощта на родителите си. Децата чувстват, че те трябва да бъдат благодарни на родителите си за тяхната подкрепа и трябва да бъдат готови да помогнат във всеки един момент.

1. "Повярвай ми, но винаги ме дръж под око."

Личен живот? Личното пространство? Нито едното, нито другото съществува за децата на токсични родители. Ако се опитате да ограничите достъпа до личната си територия, родителите ви обвиняват в недоверие. Дори собственият ви апартамент или къща няма да защити да отгледате дете, докато тези видове родители просто използват резервните ключове за спешни случаи. И техните деца винаги трябва да отговарят на всички въпроси:"Защо не изми тази чаша?" или "Защо си похабихте парите за този боклук?" Такива родители не уважават живота и личните решения на децата си.

Как да се справим с токсичен родител?

Доста е трудно да се отървете от токсична атмосфера-дори и за възрастни! Въпреки това, специалистите са измислили някои съвети, които могат да ни помогнат да защитим нашите лични граници и да спасим една връзка. Първо, ние трябва да осъзнаем следните факти:
  • Не можем да променим миналото.
  • Токсични отношения са като хронично заболяване-почти невъзможно да се излекува, така че трябва да се опита да избегне усложнения.
Препоръките се основават на разбирането, че всеки човек има свои собствени права и нужди, от които не трябва да се срамува. Имате право да:
  • Живеете в собствената си къща и да имате свои правила.
  • Не вземате участие в решаването на проблемите на други роднини.
  • Ограничавате достъпа до вашата територия.
  • Получите свой собствен опит и игнорирате родителите си, когато те казват "аз знам по-добре."
  • Управлявате вашите ресурси: пари, време и усилия.
  • Изберете вашите лични интереси над тези на родителите си.
Трябва да помним: тези правила са от значение и за двете "страни". Децата не трябва да изолират родителите от живота си и да приемат помощта им за даденост.
Какво беше чувството за теб, когато растеше? Споделете вашия опит с мен в коментарите!

Илюстрации от Марат Нугуманов
Източник: brightside.me

неделя, 2 септември 2018 г.

Утре започва от днес


Настоящето e отсечката в оста на времето, състояща се от събития, случващи се в даден момент. Бъдещето е времева област, която съдържа събития, които още не са се случили. Разглеждайки определенията за „днес“ и „утре“, започвам да звучи в главата ми една много хубава песен на група Диана Експрес: „Нищо не ми обещавай за утре. Днес вече ценя всяка минута. И какво от това, че ще има цветя в моя дом, в моя хол, в моя панелен комплекс. Искам цвете едно, но сега, цвете едно, но сега Защото утре започва от днес Утре започва от днес.“  
Спомням си думите на дядо: Не се копае кладенец, чак когато ти се допие вода“! Винаги трябва да правиш планове, ако искаш всичко да ти се получава, както трябва. Всички ние сме възпитавани по този начин, за да можем да се впишем в обществото, защото живеем в едно наистина забързано ежедневие. Но дали  ускореният ни начин на живот ни позволява да виждаме света около нас?  Дали не пропускаме да живеем, правейки планове за  бъдещето? Сещам се за една мисъл Животът е това, което се случва докато правиш планове . Дали наистина е така?
Дядо е прав - това, което правим днес, е това, което ще получим утре. Също като Езоповата басня „Щурецът и мравката“. Докато мравката се трудела и трупала храна за зимата, щурецът се забавлявал. Мравката го посъветвала да направи същото, но той не я послушал. Когато дошла зимата щурецът  се оказал без храна и започнал да умира от глад, докато гледал как мравката си хапва житни и царевични зърна от запасите си. Тогава щурецът разбрал, че е най-добре е да се приготвиш предварително за дни на нужда.
Според мен обаче не е правилно човек да прекарва цялото си време трудейки се, правейки планове и приготовления. От чисто физическа гледна точка нашият организъм се уморява от тези дейности и е наложително да му предоставяме и нужното време за почивка. Наскоро прочетох една много интересна притча за човека, който искал да осигури щастие на децата си. Разказва се как вървейки по пътя си един стар мъдрец видял един уморен селянин и го повикал да поседнат и да поговорят. Селянинът отказал, защото имал много работа. Мъдрецът го попитал защо работи толкова много. Селянинът отвърнал, че няма време да се наслаждава на живота. Тогава мъдрецът казал, че пропуска щастието си, а селянинът отговорил, че няма време за щастие, за да може да осигури щастието на децата си. Попитал го мъдрецът някой в семейството на селянина дали е бил щастлив. Той се позамислил и отговорил, че до сега никой не е бил, но децата и внуците му ще бъдат. Тогава мъдрецът посъветвал селянина да се научи да бъде щастлив, за да може да научи и децата си на това. Щастието днес е щастие утре. Материалните неща не са източник на щастие, защото не могат да заместят нашите близки и преживявания. Затова живейте днес и сега, не пропускайте нито секунда! Светът около нас е прекрасен и пълен с красиви неща, които чакат да бъдат открити. Утре може да е късно, затова нека всичко се случва днес.
Удобно, нали? Удобно е някой друг да се грижи за нас, да прави неща вместо нас, както например го правят технологичните джаджи. Удобно е дори някой друг да мисли вместо нас. Не страдаме, освободени сме от отговорност, не задаваме въпроси, не мечтаем. Слоганът: '' живей днес и не мисли за утре '' нахлува брутално в живота ни, блести и заслепява отвсякъде – реклами, филми, музика. Заслепени, си мислим, че ще живеем безкрайно и живеем в апатия и презадоволеност. Моралните ценности са изместени от копнежа за притежание. Днес на дневен ред са квинтесенциите на живота: Днес успяват силните – бъди силен,  Днес уважават успелите – бъди успял, Купувай и притежавай – не обръщай внимание на останалите, те ти завиждат, защото не могат да бъдат като теб.
А утре? Е, от утре ще бъдем други. Ще започнем от утре да отделяме повече внимание на  себе си и близките си. Утре ще се откъснем от заробващия свят на вещите и ще отворим душите си за света. Утре ще започнем тежката и трудна борба срещу несправедливостта и неправдата. Утре ще бъдем по-силни, по-истински и по-уверени в себе си. Утре наистина ще бъдем...
Ние сме тези, които пишат историята днес. А тя помни смелите утре. И отсъжда „на всекиму своето”. 

Wildrose ®