Днес ще ви покажем най-честите грешки, които могат да ни струват живота на любимите ни вещи.
Неправилното сортиране Освен на цвета, трябва да се обърне внимание и на вида на плат: мъхнатите дрехи се перат само отделно, но кърпите никога не се перат заедно с изкуствена материя.
Неправилното отстраняване на петна Не се изненадвайте, ако се появят дупки при яростното търкане на петната. Петната трябва да се отстраняват внимателно. Най-добре е да не се търкат, а петното да се навлажни хубаво с парче бял плат.
Излишъкът от прах Прекалено много прах – твърде много пяна, която може да задържи мръсотията по места като яката. Поради това там ще се натрупват бактерии, което е в противоречие със самата идея за прането.
Цип Ципът е необходимо да се закопчае преди изпиране, тъй като зъбците могат да повредят други неща.
Копчета А копчетата на ризи и други дрехи по-добре е да стоят разкопчани. В противен случай те може да изпаднат и нишките на дрехите бързо ще се разкъсат.
Твърде много белина Белината прави тъканта по-слаба, така че опитайте едно изпитано средство от добрите стари времена: голям съд и няколко капки лимонов сок.
Пране на бански в автоматична пералня Банските костюми, както и всякакви други дрехи от еластан и ликра е строго забранено да се перат в пералната машина. Само хладна вода и ръчно пране.
Даването на „почивка“ на пералната машина Някои домакини дават на пералната машина „почивка“, като погрешно смятат, че няколко цикъла подред могат да доведат до счупване на пералнята. А много по-умно е да пуснете няколко перални подред: този подход позволява да се възползвате от преразпределението на топлина от предишния цикъл, като намалява потреблението на енергия.
Безразборното използване Най-трудното нещо след пране – да намерите чифта на всеки чорап. Опитайте поне веднъж да следвате правилото: първо чорапите, след това всичко останал – ще ви хареса резултатът!
Омекотител за кърпи Омекотителят намалява абсорбиращата способност на кърпите, така че е по-добре да не се използва.
Претоварване Не е нужно да зареждате пералнята до пръсване – така барабанът може да се повреди и рискувате разкъсани дрехи и счупена машина.
Неправилното пране на пухени якета и палта За да не се разпада пухът, поставете три топки за тенис в барабана. Те няма да позволят на пуха да се степа и ще разбият образувалата се пяна.
Използването на скъпи продукти за пране Много от продуктите, с които сме свикнали, имат евтини аналози: солта връща яркостта на нещата, а тебеширът помага да се отървете от мазни петна. Сапунът избелва и премахва петна. Лимоновият сок може да се добавя за ароматизиране и омекотяване на прането.
Неправилната грижа за пералнята Често мийте пералнята, не забравяйте, че отделението за прах и омекотител е подвижно в повечето перални. Тъй като отдолу се трупат много мръсотии, там трябва да измивате особено често. Не затваряйте капака на пералнята след изваждане на прането, за да може пералнята да изсъхне и да се проветри. Няколко пъти в годината пускайте един цикъл с гореща вода, смесена с бял оцет. Така пералнята ще бъде като нова!
Източник: zajenata.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар