- Чипсът е прототипът на преработените въглехидрати. Същото важи и за белите и пшенични хлябове, бисквити и други зърнени храни. Когато приемате рафинирани въглехидрати, нивото на кръвната захар се повишава "Реакцията на организма към това е да освободи голямо количество инсулин, за да нормализира кръвната захар", казва Ленерц. Инсулинът складира кръвната захар - енергията, която тялото ви извлича от храната. Тъй като тази енергия е вече "заключена", гладът се завръща с пълна сила. Като задействат желанието за още храна и повишат нивото на кръвната захар, тестените изделия са лесен начин за обостряне на апетита. Дори и бързо усвоимите плодове като бананите могат да имат същото действие.
Бисквити, торта, сладкиши
- Захарта - независимо дали е органичен мед или бяла захар - активира апетита по различен начин, отколкото други източници на енергия, установи проучване на Йейлския университет. Таламуса, хипоталамуса и инсулата - всички области в мозъка, които ви карат да ядете, са склонни да изпаднат в състояние на покой, след като сте консумирали храна. Но когато поглъщате лакомства като бисквитки или торта, тези области остават активни, доказва изследването. С две думи, мозъкът ви казва на тялото, че не сте заситени и имате желание да ядете повече, за да се чувствате удовлетворени, категоричен е доктор Робърт Лустиг, изследовател на захарта и педиатър-еднокринолог в Калифорнийския университет.
Плодови млека
- Множество проучвания са установили, че времето, за което сдъвквате храната и броя на дъвканията се отразяват на това колко сити се чувствате след това. Скорошно проучване на американски и европейски екипи доказа, че по-големият брой сдъвквания намалява нивата на грелин - така нареченият "хормон на глада". Плодовите млека, са изключително опасни в това отношение. Дори и нискомаслените версии често съдържат захар и други преработени въглехидрати, които събуждат глада по споменатите по-горе причини. Използвайте следното правило - колкото по-бързо можете да преглътнете нещо, толкова по-вероятно е да изядете повече от него.
Изкуствени подсладители
- Експертите успешно развенчаха мита, че подсладителите без калории нямат ефект върху теглото или метаболизма. Скорошно проучване на австралийски екип установи, че когато изкуствените подсладители попаднат на езика, се активират съответните центрове в мозъка, които сигнализират червата, че трябва да очакват да получат известно количество енергия (калории). Когато тези калории не се появят, мозъкът ви се опитва да изравни този дисбаланс, като ви тласка да консумирате повече храна, за да запълните "дупката". По този начин некалоричните подсладители като тези в диетичните напитки могат да разбудят глада ви.
Източник: dama.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар