Търсене в този блог

четвъртък, 19 май 2016 г.

9 съставки в храните, които бавно, но сигурно ни убиват!



Не случайно специалистите ни съветват да наблегнем на биохраните и да избягваме т.нар. „фаст фуудс“. Причината е, че те съдържат съставки, които водят до пристрастяване и предизвикват рак.
За някой от тях учените все още спорят, колко и дали са вредни, но за други е толкова категорично доказано, че дори има държави, в които е забранена употребата им.  В други държави обаче те все още се прилагат широко в хранително-вкусовата промишленост.
1.       АСПАРТАМ
Аспартамът се нарича още „бялата смърт“ и най-вече се използва като подсладител и заместител на бялата захар в безкалорийните сладки изкушения и газираните напитки. Направени са два научни експеримента с животни през 1970 и 2007 г. И двете посочват, че има пряка връзка между аспартама и заболяването от рак. Отбелязани са повече от 90 симптома на болестта като силно мигренозно главоболие, затруднения в запаметяването, повръщане, напълняване, депресия, проблеми със съня, увреждане на зрението и слуха, повишен пулс, проблеми с дишането, потискане на вкусовите рецептори, затруднен говор,  световъртеж, болки в ставите, а при някои хора е настъпила дори смърт. Заради огромния брой симптоми, някои учени дори въвеждат понятието “аспартамна болест”.  Повечето от различните газирани напитки, ментовите бонбони, дъвки, десерти и всички продукти, които са нискокалорични съдържат аспартам, затова четете съдържанието преди да си купите нещо „диетично“.
 2.       НАТРИЕВ НИТРИТ
Това е една от основните съставки, която се слага в месните продукти и е една от най-опасните хранителни добавки.  Всички видове кренвирши, салами, сухи мезета, кърначета, луканки и т.н. Той прави тези продукти да изглеждат апетитно червени и да са много вкусни. Когато тези продукти се приготвят при висока температура, той става отровен и може да предизвика ракови образувания. Добрата новина е, че тази съставка не се влага в продукти направени от пиле или риба. Преди 40 години властите са се опитали да забранят тази съставка, но бизнес интересите на хранителните производители надделяват и съставката остава позволена.
 3.       НАТРИЕВ ГЛУТАМАТ
Това е т.нар. китайска сол (Е621) и е вид аминокиселина, която пряко въздейства върху рецепторите ни за вкус върху езика и има качеството да прави храната изключително вкусна. Много често се слага в различните видове готови сосове за салата, готови или сухи супи, чипсове, вегета подправки, замразени храни и т.н.  Насищането на организма с тази добавка може да предизвика силно главоболие и усещане за повдигане, но най-опасното е, че тя убива нервните клетки, което води до нервологични заболявания на мозъка като болестта на Алцхаймер,  аутизъм, трудно съсредоточаване и хиперактивност. Затова ви съветваме да сведете до минимум храненията в заведенията за фаст фууд, преди да сте се пристрастили завинаги.
 4.       КАЛИЕВ АЦЕСУЛФАМ
Това е вид подсладител, които се използва в производството на газирани напитки сравнително от скоро. Тя е нещо средно по интензитет на сладостта между аспартама и захарина. За него също се твърди, че води до ракови заболявания, но това все още не е потвърдено категорично.
 5.       БУТИЛОКСИАНИЗОЛ
Това е вид антиоксидант, който производителите използват, за да направят живота на продуктите с мазнини и масла, по-дълготраен, т.е спира се окисляването. Влага се в почти всички дребни сладки изкушения, дъвчащи удоволствия и хрупкави глезотийки. От естествената температура на телата ни тази съставка се променя и може да предизвика промяна на тъканите и да предизвика тумор.
 6.       ПРОПИЛГАЛАТ
Това е въпросното съкращение Е310 и е вид антиоксидант. Той е категорично забранен за употреба в бебешките храни, защото дразни стомаха и предизвиква обриви.
7.       ОЛЕСТРА
Олестрата е безкалорична фалшива мазнина без  и се използва като заместител при чипсовете и снаксовете. Тя не се усвоява от организма, но се натрупва и запушва артериите и прези на усвояването на полезните вещества. Тя е опасна, защото може да предизвика сърдечно-съдови проблеми.
 8.       КАЛИЕВ БРОМАТ
Калиевият бромат не се използва толкова често, но все още се среща при някой видове хляб или вкусотии от бяло брашно и изпълнява ролята на набухвател.  Тя има силно канцерогенен ефект и вече е забранена в доста страни. Когато си купувате кифла или избирате хляб, оглеждайте се за това съкращение и го избягвайте – Е 924.
9.       ОЦВЕТИТЕЛИ
Оцветителите правят храните да изглеждат красиви и съответно това веднага ни кара да мислим, че те са задължително вкусни. Те се срещат навсякъде от хранителните продукти до газираните напитки.

Източник: lekuva.net

Няма коментари:

Публикуване на коментар